Jdi na obsah Jdi na menu
 


Aktuality

Příspěvky

Davidova noc 2020

20. 8. 2020

davidnoc2020_plak.jpgV pátek 21. srpna 2020 se uskuteční Davidova noc, akce věnovaná odkazu významné historické osobnosti zdejšího regionu, P. Aloisu Martinu Davidovi, OPraem. Jeho osobnost a jeho významné vědecké dílo si připomeneme exkurzí po naučné stezce, která nese jeho jméno a nočním pozorováním oblohy. Více v celém příspěvku.

 

 

Radyňská cihla a XV. Olympiáda ve vrhu hablovkou 2020

23. 7. 2020

V sobotu 26. července se v Radyni uskuteční další ročník oblíbené akce Radyňská cihla a Olympiáda ve vrhu hablovkou. Sraz účastníku pochodu Radyňská cihla je v 9:00 hodin na náměstí Jiřího z Poděbrad v Toužimi. Trasa pochodu je z Toužimi přes Krásný Hrad, Kojšovice a Lachovice do Radyně.
Na trase mezi Lachovicemi a Radyní bude zastávka u bývalé radyňské cihelny, kde proběhne XV. Olympiáda ve vrhu hablovkou, soutěž pro každého ve vrhu místní cihlou hablovkou. Soutěží se v kategoriích děti, mládež, dospělí muži a ženy.
V Radyni, kde na účastníky čeká občerstvení, proběhne vyhodnocení soutěže a každý účastník, jako vždy, obdrží malý suvenýr a diplom. Startovné pro dospělé 20,- Kč.

Srdečně Váz zvou občané Radyně a spolek Pod střechou, z. s.

 

Výroční členská schůze spolku 2020

11. 12. 2019

pod-strechou--z.-s.2.jpgVýroční členská schůze spolku se uskuteční v sobotu 11. ledna 2020 od 13:00 hodin v sále infocentra v Toužimi, nám. Jiřího z Poděbrad 35.

Více v celém příspěvku.

 

Živý zámek Toužim 2019

6. 6. 2019

dd-zz-touzim-2019_plak-minis.jpgTaké na nádvoří toužimského zámku, o jehož zpřístupnění a kulturní využití se stará partnerský spolek Živý zámek z. s., se pomalu rozjíždí letní program. Kromě dobrovolnických služeb a brigád, které se věnují postupnému zpřístupnění hradu - Horního zámku, jsou připraveny kulturní akce pro veřejnost. Program najdete na facebooku a webu spoku Živý zámek z. s., případně na webu toužimského zámku.

 

Setkání u pramene Střely 2019

6. 6. 2019

strela_19_plak.jpgV sobotu 15. června 2019 proběhne v Prachometech u Toužimi další ročník turistického dostředného pochodu Setkání u pramene Střely. Bude probíhat od 10 do 16 hodin na návsi v Prachometech, kde se také nachází prameny řeky Střely. Pro účastníky setkání jsme připravili zajímavý program. Akce toužimských turistů byla podpořena městem Toužim a technicky a organizačně ji podporuje i náš spolek.

V místě setkání lze absolvovat vědomostní okruh, seznámit se s problematikou pramenů řeky Střely a tyto si také prohlédnout. Připraveno je posezení ve stanu s občerstvením, o zábavu se postará hudební sešlost To je vám ale nadělení. Také zde budou k dostání různé propagační materiály a suvenýry z regionu Toužimska.

Každý účastník pochodu, který dorazí do Prachomet pěšky, na kole nebo koňmo, obdrží diplom a malý suvenýr. Startovné je dobrovolné. 

Kontakt na organizátora akce: Libuše Marošová, Sídliště 409. 36401 Toužim, tel. 606916484, email: kcttouzim@email.cz.

Tešíme se na Vás!

 

Čeká nás jedinečný hudební zážitek v Toužimi

5. 6. 2019

consortio-melcelii2.jpgV rámci letošních oslav založení města Toužimi jsme ve spolupráci s Cestou z města, z. s. - Infocentrem Toužim a s finanční podporou města Toužim připravili jedinečný hudební program, který v rámci samostatného koncertu a hudebního doprovodu slavnostní bohoslužby v toužimském děkanském kostele Narození Panny Marie představí barokní hudbu Jiřího Melcelia, strahovského premonstráta, vynikajícího hudebníka a skladatele duchovní hudby 2. poloviny 17. století, který po roce 1669 působil v Toužimi coby místní kaplan.

Podobně jako o něco mladší toužimský rodák Josef Antonín Sehling (7.1.1710 – 17.9.1756) upadl i horšovskotýnský rodák Jiří Melcelius (1624 –31.3.1693) v zapomění. Jeho skvělé hudební dílo vrcholného baroka v nedávné době znovuobjevil a do života uvedl Ladislav Horký a pod jeho vedením vokálně-instrumentální soubor Consortio Melcelii. A právě ten také v rámci programu oslav 550 let od založení města v Toužimi vystoupí.

Na samostatném koncertu v sobotu 29. června provede soubor Consortio Melcelii pod vedením Ladislava Horkého rekonstrukci skladby barokních nešpor Vesperae Canonicae Minores (večerní modlitby dodržované řeholníky v klášterech). Začátek koncertu je v 18:00 hodin v kostele narození Panny Marie.

V neděli 30. června se můžeme těšit na provedení dalšího Melceliova díla, skladby Missa absque Nomine z kroměřížského hudebního archivu. Tato skladba bude hudebním doprovodem slavnostní mše svaté v kostele narození Panny Marie. Začátek je v 10:00 hodin a rozhodně není určena jen pro věřící účastníky, určitě stojí za to vyslechnout si mistrovskou hudbu takříkajíc "v přirozeném prostředí". Mši svatou bude sloužit generální vikář Biskupství plzeňského pro Karlovarský kraj Mons. Dr. Jiří Majkov, ICD.

 

Oslavy 550 let od založení města Toužimi

4. 6. 2019

V letošním roce 2019 si Toužim připomíná 550. výročí založení města. 8. července 1469 vydal český panovník Jiří z Poděbrad listinu, kterou na žádost zástavního majitele toužimského klášterního panství, Jana z Vřesovic, povolil obyvatelům vypálené Útviny přenesení jejich městské obce do nového sídla při hradu Toužimi.

Do přípravy a realizace oslav se zapojil i náš spolek, který připravil dvě hudební vystoupení v místním děkanském kostele Narození Panny Marie. Soubor Consortio Melcelii zde uvede díla barokního skladatele a hudebníka Jiřího Melcelia, který v Toužimi po roce 1669 působil při kostele jako kaplan. 

Plakáty v PDF ke stažení (otevřete kliknutím na obrázek)

550_plakminis.jpg

550_namesti_plakminisis.jpg             550_zamek_plakminis.jpg

 

 

Poutní sezóna ve Skocích 2019 začíná

4. 6. 2019

Jarní probouzení Skoků máme za sebou a pomalu a jistě se blíží další poutní sezóna. Ta již v podstatě začala 3. června, od kdy je na kostele nepřetržitá služba. Díky našim skvělým dobrovolníkům by tedy měl být kostel přístupný denně až do začátku října. Rodí se také duchovní a kulturní program na druhé pololetí roku. Zde je potřeba poděkovat našim podporovatelům, Karlovarskému kraji, městům Bochov a Žlutice, Nadaci Český hudební fond a Život umělce, za letošní finanční příspěvky na realizaci projektu Živé Skoky. Těší nás zájem poutníků, kteří míří do Skoků. Přijíždějí celé poutní výpravy. Rozbíhající poutní sezónu nám trochu komplikuje stav přístupové cesty, která znemožňuje zajištění potřebného servisu pro poutní místo.

Oficiální zahájení poutní sezóny na Skokovské stezce připadá na čtvrtek 4. července a vyvrcholení letošního poutního roku 2019 bude o víkendu 6. a 7. července, kdy se uskuteční tradiční sobotní Noc světel s písněmi z Taizé a v neděli hlavní letní skokovská pouť česko-německého porozumění. Bližší informace najdete v samostatných příspěvcích.

 

 

21. jarní setkání turistů Karlovarské oblasti 2019 v Toužimi

9. 4. 2019

setkani-kct-kv-touzim-2019-03-le--21-minis.jpgV sobotu 23. března 2019 se do městečka Toužim vypravilo téměř 300 účastníků na 21. ročník akce:  Jarní setkání turistů Karlovarské oblasti. Pořadatelé z Klubu českých turistů Mariánské Lázně připravili ve spolupráci s městem Toužim, místním infocentrem a spolkem Pod střechou několik zajímavých tras okolím Toužimi. Zajistili mimořádné otevření kostela sv. Víta v Útvině - díky paní starostce a prohlídku útvinské rozhledny Třasák.

V Toužimi pak mohli turisté zavítat do infocentra na náměstí v budově staré radnice a prohlédnout si historické sklepení. Další zájemce zaujala komentovaná prohlídka kostela Narození Panny Marie, toužimského zámku a dalších památek. V cíli, místní sokolovně, bylo připraveno občerstvení, upomínkové listy, pamětní razítko a jarní perníček paní Ivy z Otročína. Jarní setkání se vydařilo také díky nádhernému počasí.

Poděkování patří všem, kteří se podíleli na zajištění této významné krajské turistické akce.

Za Klub českých turistů Mariánské Lázně  Kafková

foto - Vít Lodr - Cheb, Ing. Jiří Černý - Mar. Lázně

 
Celý příspěvek | Rubrika: Aktuality | Fotografie: Akce 2019

Návrh na zákaz vstupu na Třebouňský vrch

13. 3. 2019

img_0262minis.jpgNa základě žádosti honebního společenství Nežichov zveřejnil 5. března 2019 Magistrát města Karlovy Vary, odbor životního prostředí, návrh opatření obecné povahy, jehož smyslem je zákaz vstupu do honitby Nežichov. Jedná se o tu část honitby, kterou tvoří masiv Třebouňského vrchu, kde se nacházejí také turistické značené trasy -  trasa KČT 3601 zelená Plzeň-Toužim a naučná Davidova stezka.

Více k tomuto najdete v celém příspěvku.

Oznámení MM KV, OŽP najdete ZDE.

 

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8

následující »