Jdi na obsah Jdi na menu
 


Davidova naučná stezka

Davidova naučná stezka je věnovaná zdejšímu rodákovi, významnému českému vědci z přelomu 18. a 19. století, P. Aloisovi Martinovi Davidovi, OPraem. Okružní trasa naučné stezky má délku 33 km a spojuje místa, která jsou spjata s Davidovým působením v jeho rodném kraji. Projekt navázal na předchozí oslavy 250. výročí Davidova narození v roce 2007.

Ideálním východiskem naučné stezky je klášter premonstrátů v Teplé. Zde David působil jako premonstrátský řeholník, a je zde uchovávána jeho pozůstalost čítající jak vědecké přístroje, tak spisy a také dva jeho portréty. Některé předměty lze spatřit při prohlídce klášterního muzea a knihovny. Na nedalekém klášterním hřbitově, při silnici na Kladruby, je potom David pochován. Jeho hrob s náhrobníkem (nyní v depozitáři) najdeme na čestném místě vpravo za vstupní branou zdevastovaného hřbitova, vedle tepelských opatů. Dalším místem zastavení na trase je Davidovo rodiště, dnes již zaniklá starobylá vesnice Dřevohryzy. Zde u silnice při odpočivadle najdeme pamětní desku připomínající slavného rodáka i zaniklou obec. Další cesta vede přes další starobylou obec, Dobrou Vodu, a kolem trapistického kláštera Matky Boží na Novém Dvoře, který byl původně barokním hospodářským a rezidenčním dvorem tepelského kláštera a sloužil Davidovi jako zázemí při jeho vědecké práci na observatoři, která se nacházela na Branišovském vrchu. Pozůstatky astronomické observatoře připomínají jedinečnou památku z přelomu 18. a 19. století. Stávala na skalnatém hřebeni vrchu, dnes je z nevelké zděné šestiboké stavby patrný již jen suťový kužel. Z hřebene Branišovského vrchu jsou krásné výhledy do širokého okolí, dohlédnout lze na vzdálená pohoří. To bylo důležité při Davidově práci na astrogeodetickém vyměřování pro tvorbu první přesné mapy Čech. Od ruiny observatoře pokračuje trasa přes Branišov ke sv. Blažeji. barokní poutní kaple s kaplankou byla dalším Davidovým zázemím při práci na observatoři. Barokní stavbě předcházel gotický kostelík s osadou Janov či Janovec, kterou po jejím zániku nahradil v roce 1476 Blažejský rybník. Ten je dnes přírodní památkou a jeho okolí chráněným územím Natury 2000. Lesnatým údolím zlatonosného Úterského potoka pokračuje trasa kolem zřícenin starých mlýnů a pil, stoupá do starobylé obce Vidžín s kostelem sv. Jakuba, snad ještě pozdně románského založení. Zde byl Martin David pokřtěn v dochované křtitelnici a v místní škole na faře získal pod vedením premonstrátů první vzdělání. Na hřbitově u kostela je pohřben Davidův otec, kterému Alois Martin věnoval děkovnou pamětní desku na zdi kostela. Z Vidžína pokračuje trasa stezky lesem kolem bývalého klášterního Ovčího dvora do cíle v tepelském klášteře. Podrobného průvodce po stezce lze získat v pokladně kláštera nebo si ho lze stáhnout níže.        

Davidova stezka byla realizována s podporou KČT a za finanční podpory Karlovarského kraje. Slavnostně otevřena byla v sobotu 20. srpna 2011 (zpráva z otevření ZDE), trasa tvoří okruh a měří 33 km, je určena pěším, ale pokud překonáte několik krátkých nesjízdných úseků, lze ji projet i na kole. 

 

Davidova naučná stezka - průvodce ke stažení zde (klikni na obrázek).

 

david_1.jpg   david_2.jpg

 

Na Davidovu stezku navazuje akce Davidova noc, každoroční srpnová astronomicko-vlastivědná akce. 

Od roku 2014 je Davidova stezka jednou z atraktivit Manětínské oblasti tmavé oblohy.

 

moto_logo-min.jpg

 

 Facebooková stránka Davidovy stezky

 

 

kk-logo-minis.jpg

Projekt byl realizován s finanční podporou Karlovarského kraje

 

zivy-kraj_logo-jpg-.jpg