Jdi na obsah Jdi na menu
 


Aktuality

Příspěvky

Čeká nás jedinečný hudební zážitek v Toužimi

5. 6. 2019

consortio-melcelii2.jpgV rámci letošních oslav založení města Toužimi jsme ve spolupráci s Cestou z města, z. s. - Infocentrem Toužim a s finanční podporou města Toužim připravili jedinečný hudební program, který v rámci samostatného koncertu a hudebního doprovodu slavnostní bohoslužby v toužimském děkanském kostele Narození Panny Marie představí barokní hudbu Jiřího Melcelia, strahovského premonstráta, vynikajícího hudebníka a skladatele duchovní hudby 2. poloviny 17. století, který po roce 1669 působil v Toužimi coby místní kaplan.

Podobně jako o něco mladší toužimský rodák Josef Antonín Sehling (7.1.1710 – 17.9.1756) upadl i horšovskotýnský rodák Jiří Melcelius (1624 –31.3.1693) v zapomění. Jeho skvělé hudební dílo vrcholného baroka v nedávné době znovuobjevil a do života uvedl Ladislav Horký a pod jeho vedením vokálně-instrumentální soubor Consortio Melcelii. A právě ten také v rámci programu oslav 550 let od založení města v Toužimi vystoupí.

Na samostatném koncertu v sobotu 29. června provede soubor Consortio Melcelii pod vedením Ladislava Horkého rekonstrukci skladby barokních nešpor Vesperae Canonicae Minores (večerní modlitby dodržované řeholníky v klášterech). Začátek koncertu je v 18:00 hodin v kostele narození Panny Marie.

V neděli 30. června se můžeme těšit na provedení dalšího Melceliova díla, skladby Missa absque Nomine z kroměřížského hudebního archivu. Tato skladba bude hudebním doprovodem slavnostní mše svaté v kostele narození Panny Marie. Začátek je v 10:00 hodin a rozhodně není určena jen pro věřící účastníky, určitě stojí za to vyslechnout si mistrovskou hudbu takříkajíc "v přirozeném prostředí". Mši svatou bude sloužit generální vikář Biskupství plzeňského pro Karlovarský kraj Mons. Dr. Jiří Majkov, ICD.

 

Oslavy 550 let od založení města Toužimi

4. 6. 2019

V letošním roce 2019 si Toužim připomíná 550. výročí založení města. 8. července 1469 vydal český panovník Jiří z Poděbrad listinu, kterou na žádost zástavního majitele toužimského klášterního panství, Jana z Vřesovic, povolil obyvatelům vypálené Útviny přenesení jejich městské obce do nového sídla při hradu Toužimi.

Do přípravy a realizace oslav se zapojil i náš spolek, který připravil dvě hudební vystoupení v místním děkanském kostele Narození Panny Marie. Soubor Consortio Melcelii zde uvede díla barokního skladatele a hudebníka Jiřího Melcelia, který v Toužimi po roce 1669 působil při kostele jako kaplan. 

Plakáty v PDF ke stažení (otevřete kliknutím na obrázek)

550_plakminis.jpg

550_namesti_plakminisis.jpg             550_zamek_plakminis.jpg

 

 

Poutní sezóna ve Skocích 2019 začíná

4. 6. 2019

Jarní probouzení Skoků máme za sebou a pomalu a jistě se blíží další poutní sezóna. Ta již v podstatě začala 3. června, od kdy je na kostele nepřetržitá služba. Díky našim skvělým dobrovolníkům by tedy měl být kostel přístupný denně až do začátku října. Rodí se také duchovní a kulturní program na druhé pololetí roku. Zde je potřeba poděkovat našim podporovatelům, Karlovarskému kraji, městům Bochov a Žlutice, Nadaci Český hudební fond a Život umělce, za letošní finanční příspěvky na realizaci projektu Živé Skoky. Těší nás zájem poutníků, kteří míří do Skoků. Přijíždějí celé poutní výpravy. Rozbíhající poutní sezónu nám trochu komplikuje stav přístupové cesty, která znemožňuje zajištění potřebného servisu pro poutní místo.

Oficiální zahájení poutní sezóny na Skokovské stezce připadá na čtvrtek 4. července a vyvrcholení letošního poutního roku 2019 bude o víkendu 6. a 7. července, kdy se uskuteční tradiční sobotní Noc světel s písněmi z Taizé a v neděli hlavní letní skokovská pouť česko-německého porozumění. Bližší informace najdete v samostatných příspěvcích.

 

 

21. jarní setkání turistů Karlovarské oblasti 2019 v Toužimi

9. 4. 2019

setkani-kct-kv-touzim-2019-03-le--21-minis.jpgV sobotu 23. března 2019 se do městečka Toužim vypravilo téměř 300 účastníků na 21. ročník akce:  Jarní setkání turistů Karlovarské oblasti. Pořadatelé z Klubu českých turistů Mariánské Lázně připravili ve spolupráci s městem Toužim, místním infocentrem a spolkem Pod střechou několik zajímavých tras okolím Toužimi. Zajistili mimořádné otevření kostela sv. Víta v Útvině - díky paní starostce a prohlídku útvinské rozhledny Třasák.

V Toužimi pak mohli turisté zavítat do infocentra na náměstí v budově staré radnice a prohlédnout si historické sklepení. Další zájemce zaujala komentovaná prohlídka kostela Narození Panny Marie, toužimského zámku a dalších památek. V cíli, místní sokolovně, bylo připraveno občerstvení, upomínkové listy, pamětní razítko a jarní perníček paní Ivy z Otročína. Jarní setkání se vydařilo také díky nádhernému počasí.

Poděkování patří všem, kteří se podíleli na zajištění této významné krajské turistické akce.

Za Klub českých turistů Mariánské Lázně  Kafková

foto - Vít Lodr - Cheb, Ing. Jiří Černý - Mar. Lázně

 
Celý příspěvek | Rubrika: Aktuality | Fotografie: Akce 2019

Návrh na zákaz vstupu na Třebouňský vrch

13. 3. 2019

img_0262minis.jpgNa základě žádosti honebního společenství Nežichov zveřejnil 5. března 2019 Magistrát města Karlovy Vary, odbor životního prostředí, návrh opatření obecné povahy, jehož smyslem je zákaz vstupu do honitby Nežichov. Jedná se o tu část honitby, kterou tvoří masiv Třebouňského vrchu, kde se nacházejí také turistické značené trasy -  trasa KČT 3601 zelená Plzeň-Toužim a naučná Davidova stezka.

Více k tomuto najdete v celém příspěvku.

Oznámení MM KV, OŽP najdete ZDE.

 

Jarní setkání turistů KČT oblasti Karlovarský kraj 23. března 2019

13. 3. 2019

21.-jarni-setkani-turistu-kv-2019_plak.jpgV sobotu 23. března se v Toužimi uskuteční 21. jarní setkání turistů KČT z oblasti Karlovarský kraj. Do organizace akce se zapojil také náš spolek, který v rámci programu setkání připravil pro turisty prohlídkové okruhy po pamětihodnostech Toužimi s výkladem.

Více o této akci, kterou organizuje KČT Mariánské Lázně, najdete  v celém příspěvku a také na stránkách KČT nebo také ZDE

 

Pozor! Členská schůze spolku se překládá do Žlutic

1. 2. 2019

Členská schůze spolku, která se koná v sobotu 2. února 2019, se s konečnou platností z důvodu nepříznivého počasí přesouvá do Žlutic. Zahájení schůze v malé školící místnosti Penzionu Harmonie je ve 14:00 hodin.

 

Členská schůze spolku Pod střechou, z. s., 2.2.2019

28. 1. 2019

Členská schůze spolku Pod střechou, z. s., se uskuteční v sobotu 2. února 2019 od 14 hodin ve Skocích u Žlutic, v oratoři kostela Navštívení P. Marie. Pro případ nepříznivého počasí a nedostupnosti Skoků je jako náhradní místo určen Penzion Harmonie ve Žluticích. O případné změně místa konání schůze budeme informovat zde, na webu a facebooku Skoků. Bližší informace a navržený program schůze najdete v celém příspěvku.

 

 

Vánoční a novoroční přání 2018

24. 12. 2018

Vážení a milí přátelé, děkujeme Vám za přízeň a podporu, kterou jste nám a našim aktivitám v roce 2018 věnovali. Přejeme Vám klidné a pohodové Vánoce, do nového roku 2019 Vám potom přejeme hodně zdraví, štěstí a pohody.

Váš spolek Pod střechou, z. s.

 

pf2019skokybm.jpg

 

Oslavy 100 let republiky v Toužimi

23. 10. 2018

Spolek se aktivně zapojil do letošních oslav 100. výročí vzniku republiky v Toužimi spoluprací s Infocentem Toužim, kdy se podílíme na přípravě a realizaci některých akcí pořádaných k tomuto významnému výročí. V říjnu bude v Infocentru probíhat série čtyř setkání, každé z nich bude věnováno některému z významných "osmičkových" výročí. Kromě toho poběží v Infocentru pásmo videoprezentací z historických fotografií, mapujících život a vývoj města a okolí v posledních 100 letech.

 

 

« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

následující »