Jdi na obsah Jdi na menu
 


Otevření Davidovy naučné stezky a Davidova noc 20.8. 2011

17. 8. 2011

Občanské sdružení Pod střechou Vás srdečně zve na slavnostní otevření naučné Davidovy stezky v sobotu 20. srpna 2011 ve 13.00 hodin do kláštera premonstrátů v Teplé a následně na akci Davidova noc 2011, která proběhne od 19.00 hodin v Nežichově.

Slavnostního zahájení se zúčastí zástupci Historické sekce České astronomické společnosti a další hosté, poté bude následovat možnost individuální prohlídky expozice a areálu kláštera. Ve 14.00 hodin následuje exkurze po naučné stezce, sraz účastníků autovýletu je před branou kláštera, navštívíme nejvýznamější místa naučné stezky.

Stezka tvoří okruh s délkou 33 km a propojuje místa spjatá se životem a činností A. M. Davida na území Tepelska a Toužimska. Zatím sice ještě není dovybavena informačními panely, ale pro návštěvníky je již připraven tištěný průvodce s mapkou trasy. K dostání je v pokladně kláštera v Teplé, v infocentrech v Teplé a Toužimi. Ke stažení je zde.

Na Biofarmě Belina v Nežichově se večer uskuteční další akce věnovaná Davidovi - Davidova noc. Zahájení je v 19.00 hodin, následuje přednáškový blok, věnovaný především A. M. Davidovi. Ve 20.30 hodin je plánovaný společný odchod na Branišovský vrch, kde na místě původní Davidovy astronomické observatoře proběhne noční pozorování oblohy astronomickým dalekohledem. Zbytky observatoře z přelomu 18. a 19 .století jsou unikátní památkou, podobných staveb tohoto typu v Evropě mnoho neexistovalo. V případě špatného počasí proběhne náhradní program v Nežichově.  

Akce pořádají občanská sdružení Pod střechou a Cesta z města ve spolupráci s Kanonií premonstrátů Teplá. 

 

Program:

13.00 - klášter Teplá - slavnostní otevření Davidovy stezky (s možností prohlídky areálu nebo expozice muzea)
14.00 - exkurze po Davidově stezce, prohlídka jednotlivých zastavení s komentářem (individuální doprava - autovýlet)
19.00 - Nežichov - zahájení Davidovy noci 2011
19.15 - přednáškový blok
20.30 - odchod na Branišovský vrch
21.30 - zahájení pozorování noční oblohy na Davidově observatoři
 

 

Projekt Davidovy stezky byl finančně podpořen Karlovarským krajem
Akci Davidova noc 2011 finančně podpořilo město Toužim.
 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Plakáty