Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kontroverzní tzv. "regenerace" toužimského náměstí zahájena

1. 8. 2012

touzim--namesti-4.08--17-.jpgV červenci tohoto roku byla na základě rozhodnutí zastupitelstva města Toužimi zahájena realizace projektu Regenerace náměstí Jiřího z Poděbrad. K záměru, studii a následně k projektové dokumentaci jsme měli řadu připomínek a podnětů, které bohužel nebyly brány vážně a na nabízenou spolupráci nepřišla nikdy odpověď. Příprava celého záměru a projektu z pohledu místa realizace proběhla diletantsky, bez stavebně historického průzkumu a vyhodnocení všech souvislostí, zcela odtržena od dalších záměrů a projektů města.

Realizace této již zahájené stavby podle stávajícího platného projektu vzbuzuje především vážné obavy o osud nenehraditelných památkových hodnot dotčeného území historického jádra města, a také o smysluplnost celého záměru v nejširších souvislostech zájmů obce. Projekt totiž zcela vážně uvažuje s kompletním vybagrováním všech ploch a nahrazením stávajících vrstev zcela novým materiálem. Finalní povrch by měl být sice dlážděný, ovšem materiálově i provedením místně atypickou dlažbou. Hrozí totální zničení archeologických vrstev, tedy vlastně nejméně půltisíceleté historie města, a to navíc ještě bez řádné dokumentace.  

Cena stavby postupně rostla, z cca 25 až na necelých 68 miliónů korun, kdy se počítalo s "podojení" některého z dotačních titulů Evropské unie. Protože však evropské peníze byly "rozkradeny", nezbylo městu nic jiného, než se obětovat obecní rozpočet. Realizaci stavby nakonec vysoutěžila známá pražská firma Metrostav, a. s., a to za 38.588.568,- Kč vč. DPH.

V rámci představebních aktivit provádí Archaia, o. s., v těchto dnech na základě požadavků dodavatele stavebních prací a orgánů státní památkové péče archeologický sondážní průzkum, který má vyloučit či povrdit existenci dlážděných povrchů pod stávajícími povrchy. Výsledky jsou zatím neznámé a rozhodnutí dalšího postupu tedy nejisté.

Na čtvrtek 9. srpna 2012 chystá město jako investor ve spolupráci s dodavatelem, firmou Metrostav, a. s., slavnostní zahájení této kontroverzní stavby, jejíž další vývoj a postup budeme sledovat.