Jdi na obsah Jdi na menu
 


Skokovská stezka otevřena 1. července v Teplé a první putování po ní

5. 7. 2010

Slavnostní otevření trasy poutní a naučné mariánské Skokovské stezky z kláštera premonstrátů v Teplé do poutního kostela ve Skocích u Žlutic proběhlo ve čtvrtek 1. července 2010 v klášteře premonstrátů v Teplé od 9.00 hodin za účasti představitelů a zástupců církve v čele s plzeňským biskupem Mons. Františkem Radkovským, řeholníků tepelské premonstrátské kanonie v čele a administrátorem P. Augustinem Jánem Kováčikem OPraem., a zástupců dalších organizací.

POZVÁNKA KE STAŽENÍ ZDE (klikni na obrázek)

Obrazek

 

Trasa Skokovské stezky měří bez odboček 57,6 km a byla vyznačena péči Pod střechou, občanského sdružení, s podporou Karlovarského kraje.

Trasa, přestože ještě není zcela vybavena projektovanými zařízenimi a službami, byla otevřena již nyní, neboť jejím smyslem je zejména oživit zanikající poutní místo Skoky u Žlutic. Na trase zatím ještě zatím chybí informační systém, odpočívadla, levné poutní ubytovny a další služby. Dobudování a zdokonalení provozu závisí na zájmu a podpoře poutníků a také na další podpoře z veřejných rozpočtů.

Prvních 13 poutníků pod vedením předsedy našeho sdružení vyrazilo za úmorného vedra na třídenní 60-ti kilometrové putování po stezce s biskupským požehnáním a s nově pořízenou a posvěcenou kopií skokovského poutního obrazu Panny Marie Pomocnice. První etapa je zavedla do Nežichova, kde jim nocleh poskytla zdejší biofarma Belina. II. etapa byla nejdelší a nejúmornější, v jejím cíli v Toužimi čekalo poutníky milé překvapení v podobě otevřeného děkanského kostela Narození P. Marie a přístřeší v domě jednoho z poutníků. Na III. etapě čekalo poutníky malé zastavení v keramické dílně v Radyni. Do cíle ve Skocích poutníci dorazili 3.7., večer je ve skokovském chrámu čekal mimořádný zážitek v podobě Noci světel s písněmi z Taizé.

V neděli 4.7. pak otevření Skokovské stezky a letošní poutní sezóny zakončila tradiční skokovská letní pouť, jejíž letošní slavnostnost podtrhl mimo jiné také nádherný hudební doprovod mše svaté karlovarským Žesťovým souborem Caecilia. Hlavním celebrujícím mše svaté byl kraslický farář P. Fořt. Poutní odpoledne pak vyplnilo posezení s občerstvením a muzikou Jiřího Blábolila a kvartetu lesních rohů Corni. Letošní pouť patřila k těm nejlepším za posledních několik desítek let.