Jdi na obsah Jdi na menu
 


SEHLINGOVA TOUŽIM - 300. výročí narození Josefa Antonína Sehlinga 11. a 12. září 2010

13. 9. 2010

Ve dnech 11. a 12. září 2010 proběhly v Toužimi oslavy 300. výročí narození slavného toužimského rodáka, významného českého barokního skladatele a hudebníka Josefa Antonína Sehlinga. Oslavy měly tento program:

 

 

Sehlingova Toužim
 
300. výročí narození Josefa Antonína Sehlinga
 
toužimského rodáka, barokního hudebního skladatele a hudebníka
 
  
Toužim 11.-12.9. 2010
 
 
 
 
 
Sobota 11.9.
  
 
konferenční sál U Vladaře (nám. J. z Poděbrad 522, 1. patro)
 
14.00 hod.             Seminář k 300. výročí narození J. A. Sehlinga (soubor přednášek)
 
16.00 hod.            Exkurze        
 
19.30 hod.             Slavnostní shromáždění s pohoštěním
  
 
kostel Narození Panny Marie
 
            18.00 hod.            Koncert duchovní hudby - Sehlingova kontrafakta (komentovaná prezentace – Hudba v pražské katedrále)
 
 
  
 
 
Neděle 12.9.
 
 
konferenční sál U Vladaře (nám. J. z Poděbrad 522, 1. patro)
 
            09.00 hod.             Seminář k 300. výročí narození J. A. Sehlinga (Mgr. Vít Aschenbrenner: Duchovní hudba v Čechách v 1. pol. 18. století)
 
 
kostel Narození Panny Marie
 
            11.00 hod.             Sehlingova mše - slavnostní bohoslužba s hudebním doprovodem Sehlingovy mše v provedení Pražského katedrálního sboru pod vedením Josefa Kšici
 
            13.00 hod.             Koncert duchovní hudby k 300. výročí narození J. A. Sehlinga – sdružení Domovem české hudby. Pořádá město Toužim, vstup volný
 
 
 
 
  
 
 
Pořádá Pod střechou, občanské sdružení
 
Akce Sehlingova Toužim se koná s podporou Ministerstva kultury ČR
   
Vstupné na všechny akce dobrovolné
 
 
 
Plakát akce ke stažení ZDE.
 

 

 

 

Program koncertu duchovní hudby pořádaného k 300. výročí narození J. A. Sehlinga městem Toužim 12.9. 2010 v kostele Narození Panny Marie v Toužimi od 13.00 hodin

 

 

V letošním roce uplyne 300 let od narození českého hudebního skladatele a varhaníka Josefa Antonína Sehlinga. J.A.Sehling se narodil 7.ledna 1710 v Toužimi a zemřel 19.září 1756 v Praze. Po studiích v Praze a pravděpodobně i ve Vídni byl angažován jako houslista v orchestru hraběte Morzina. Od roku 1740 byl jmenován ředitelem kůru u maltézů. Je autorem desítek zdařilých skladeb, převážně duchovní hudby. V osobnosti Josefa Antonína Sehlinga můžeme spatřit jednu z nejvýznamnějších osobností hudebního života Prahy 18. století.

 

  

J. S. Bach: Toccata a fuga

 

Antonio Vivaldi: Chrámová sonáta e moll pro violoncello a varhany

 

J.A. Sehling: Aria de Omni Tempore

 

W.A.Mozart: Laudate Dominum pro soprán a varhany

 

Johann Sebastian Bach: Praeludium C Dur BWV 1007

 

J.S.Bach: Bist Du bei mir

 

Ant.Dvořák: Biblické písně - výběr

 

J.A.Sehling: Pastorela

 

Ant.Dvořák:  Adagio ma non troppo „Kéž Duch můj sám“ pro violoncello a varhany h moll op.104

 

N.Bruhns: Sonata pro varhan y

 

  

MICHIYO KEIKO – soprán

je absolventkou Chugoku junior College a Hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze. Roku 1994 se stala laureátkou karlovarské Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka, kde navíc obdržela cenu za nejlepší interpretaci českého cyklu (K. Slavický – Ej, srdénko moje) a české árie (výstup Jenůfy z Janáčkovy Její pastorkyně). V roce 1996 byla poctěna cenou Masarykovy akademie umění. Již během studia spolupracovala s libereckým Divadlem F. X. Šaldy, od roku 1996 působí v Opeře Mozart a hostovala v opeře Národního divadla v Praze. Své pěvecké umění již předvedla také na Slovensku, v Německu, Holandsku, Rakousku, Francii, USA a Japonsku.

Spolupracovala s orchestry, například, SOČR, Pražská komorní filharmonie, Filharmonie z Kolína nad Rýnem, Orchestre National de Lyon aj. Sólový part pro sopran zpívalav dílech: Mša Glagolská (L. Janáček), Stabat Mater (K. Szymanowski), Orchestre National de Lyon, dir. David Robertson, Die Erde ist des Heren (H. Krása), Requiem (W. A. Mozart), Die letzten Worte unseres Erlösers am Kreuze (Haydn), Svatební košile (A. Dvořák) pro Festival Mitte Europa aj..

V operní oblasti se s úspěchem věnuje jak rolím italského kmenového repertoáru, tak stěžejním úlohám z českých oper, například Mařence ze Smetanovy Prodané nevěsty nebo Lišákovi z Janáčkových Příhod Lišky Bystroušky, Dále se věnuje koncertní a zejména písňové interpretaci, v níž od studentských let spolupracuje s klavíristou Jaroslavem Šarounem. Svědčí o tom i celá zvukových snímků, které nahrála pro Český rozhlas a Českou televizi, nebo její CD s českou písňovou tvorbou, realizovaný u firmy Lotos.

  

TOMÁŠ PINDÓR – varhany (titulární varhaník kostela sv.Ignáce v Praze)

Varhaník Tomáš Pindór se narodil v roce 1983 v hudební rodině v Českém Těšíně. Základy klavírní hry obdržel na ZUŠ a při soukromém studiu u prof. Alice Bednarzové. Již při ZŠ byl přijat na Lidovou konzervatoř v Ostravě kde studoval varhanní hru u prof. Aleše Rybky. V té době byl jmenován titulárním varhaníkem kostela Nejsvětějšího Srdce Páně v Českém Těšíně, kde působil celých 10 let. Po úspěšném složení přijímacích zkoušek byl přijat na Janáčkovu konzervatoř v Ostravě kde studoval u syna Aleše Rybky, Pavla. V té době se začal aktivně projevovat nejen na české ale i zahraniční koncertní scéně a to nejen jako sólista ale jako výborný korepetitor různých uměleckých souborů.Zůčastnil se několika kurzů doma i v zahraničí pod vedením vynikajících zahraničních i domácích varhaníků ( Martin Sander, Carolyn Shudater-Fournier, Kimberly Marshall, Frédéric Blanc). Získal i různá ocenění. Byl uměleckým vedoucím mezinárodní dekády v Českém a Polském Těšíně, kde sám několikrát vystupoval. Založil pravidelné svatoštěpánské koncerty s vynikající úrovni. Koncertoval nejen u nás ale i v Evropě (Polsko, Francie, Německo). V současné době je titulárním varhaníkem v kostele sv. Ignáce v Praze, kde je pověřen ke znovuoživení Petrových varhan. Věnuje se koncertní, kompoziční a skladatelské činnosti. Je rovněž členem uměleckého souboru staré hudby Gutta Musicae.

 

MARTIN HAVELÍK (*1977) – violoncellose na violoncello začal učit hrát v 8 letech, Konzervatoř v Praze absolvoval s vyznamenáním jako posluchač ve třídě profesora V. Moučky, bakalářský i magisterský diplom získal s vyznamenáním jako absolvent u doc. Mgr. J. Hoška na pražské HAMU. Vzdělání si doplnil u profesorů Tobiase Kühneho, Daniela Veise, Csaby Onczaye, Josefa Chuchro, Mariána Lapšanského, Arne Torgera a členů Artemis Quartet a Miró Quartet. V roce 2000 získal čestné uznání 1. stupně na violoncellové soutěži Bohuslava Martinů v Praze a Kammermusikpreis Jeunesess Musicales Deutschland. Na podzim 2002 absolvoval postgraduální stáž na prestižní Royal College of Music v Londýně u prof. Lowri Blake. Jako komorní hráč nebo sólista vystupoval v Německu, Rakousku, Holandsku, Španělsku, Velké Británii, Sýrii, Lucembursku, Jordánsku a Japonsku. Jako sólista spolupracoval s Pražskou komorní filharmonií, natáčel pro ÖRF (rozhlas a televize), SWR, NHK Tokyo, Radio 100,7 Luxembourg a Český rozhlas a televizi.

 

* * *

 

Děkujemne všem, kteří tento projekt podpořili, ať již finančně, organizačně, technicky či mediálně, děkujeme i všem, kteří přišli na akce pořádáné v rámci projektu. Děkujeme všem přednášejícím na semináři a účinkujícím na koncertech. Děkujeme i tlumočníkům a za účast našim milým přátelům a hostům z Německa a Velké Británie.