Jdi na obsah Jdi na menu
 


Davidova naučná stezka - slavnostní otevření v srpnu 2011

6. 6. 2011

V roce 2010 pokračovala naše organizace v budování nové naučné stezky věnované odkazu zdejšího slavného a významného rodáka Aloise Martina Davida. Naučná stezka začíná v Tepelském klášteře premonstrátů, kde A. M. David působil jako řeholník. Zde je také v klášterním archivu a v muzejní sbírce uchovávána Davidova pozůstalost, některé předměty, zejména astronomické a meteorologické přístroje jsou součástí expozice muzea, lze tu vidět i jeden z Davidových portrétů.

Davidova stezka se buduje souběžně s poutní Skockou stezkou, obě stezky mají část společné trasy. V první fázi byla v letech 2009-2010 vybudována část spojující klášter se zříceninou Davidovy astronomické observatoře na Branišovském vrchu, v další fázi bude dokončena druhá část stezky, která se bude vracet zpět do Teplé a vznikne tak klasická okružní trasa, která bude mít délku 33 km. Naučná stezka tak ve finále spojí všechna místa na Tepelsku a Toužimsku, kde A. M. David žil nebo působil - klášter, observatoř, rodné Dřevohryzy, klášterní školu ve Vidžíně či klášterní hřbitov, kde je David pohřben. Celou stezku bychom chtěli otevřít ještě v tomto roce. Díky dotaci Karlovarského kraje bude stezka vybavena základním informačním zařízením a propagačními materiály.

Na stezku navazují kulturní aktivity, které spolupořádá sesterské sdružení Cesta z města. Davidův odkaz od roku 2010 připomíná každoroční akce nazvaná Davidova noc, pořádaná v Nežichově a okolí. Je spojená s návštěvou Davidovy astronomické observatoře na blízkém Branišovském vrchu a tématicky je zaměřená na Davidobu oblíbenou vědu - astronomii, nechybí samozřejmě noční pozorování oblohy dalekohledem.

V srpnu 2011 připravujeme slavnostní otevření naučné stezky v rámci Davidovy noci, která by měla proběhnout z 20. na 21. srpna. Akci finančně podpořilo město Toužim.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Davidova noc