Jdi na obsah Jdi na menu
 


Toužimsko přišlo o jednu ze svých zajímavostí - přílezský radar

6. 3. 2014

U Přílez poblíž Toužimi se od roku 1944 nacházela německá radarová stanice s krycím názvem ENGERLING, která po roce 1945 sehrála významnou úlohu při vzniku nové, moderní složky tehdejší československé armády - radarového vojska. Využívala trofejního německého zařízení, které obnovila plzeňská Škodovka a odborníci z Akademi věd ČR. Po zrušení základny v roce 1953 byla část zařízení armádou věnována pro vědecké účely Astronomickému ústavu v Ondřejově. Objekty stanice pak ještě využívaly státní statky nebo byly armádou opuštěny. Jako poslední zde zůstaly tři objekty, dvě železobetonové patky pro radary FuSE 65 Würzburg Riese a velký patrový objekt radaru FuMG 404 Jagdschloss. Objekty rádiové ústředny, elektrocentrály a vyhodnocovacího střediska zanikly v průběhu 60. až 90. let 20. století.

Nejhodnotnější částí souboru byla výrazná stavba objektu radaru FuMg 404 Jagdschloss, který byl v posledních letech využit i jako zajímavý cíl pro turistický ruch, vedly k němu dvě naučné stezky. Tento typ vojenské stavby byl posledním, který na území České republiky stál, celkem byly postaveny čtyři, mimo Přílezy též v Krakovanech u Kolína (Koralle), Radobytce u Mirotic (Tapir) a u Ivančic (Brummbär). Na sklonku roku 2013 byl podán na Ministerstvo kulturyČR návrh na prohlášení zbývajícího souboru staveb za kulturní památku. Současně s tím však Česká armáda, resp. Ministerstvo obrany ČR připravilo demolici, jejíž realizace byla odhadnuta asi na 1,5 mil. korun. Na začátku roku 2014 pak došlo k likvidaci, ke které bohužel nebyly přizvány orgány státní památkové péče, takže památka nebyla řádně zdokumentována, včetně archeologie, neboť podle některých zpráv měly být do základů stavby v roce 1944 použity staré náhrobky z fašisty zlikvidovaného útvinského židovského hřbitova. Pokud tam byly, pak zřejmě skončily i s troskami radaru na některé skládce odpadu.  

Plánované využití objektu jako vojenského muzea tedy definitivně padlo a nejen Toužimsko tak přišlo o další zajímavou vojenskou památku. A také vyvstává otázka, zda se peníze daňových poplatníků nedaly využít lépe a efektivněji, než na demolici.  

 

 

Náhledy fotografií ze složky Akce 2014