Jdi na obsah Jdi na menu
 


Srpnové Perseidy 2016 na Skocích

4. 8. 2016

moto_logo2.jpgPo roce byla opět možnost pozorovat nejslavnější meteorický roj severní polokoule – Perseidy, zvané také Slzy sv. Vavřince. Letošní maximum nastalo v noci ze 12. na 13. srpna, tedy z úterý na středu. Mezi půlnocí a čtvrtou ráno lze vidět až 70 meteorů za hodinu. Bohužel letos bude pozorování rušit svým svitem Měsíc, který se bude nacházet pár dní před úplňkem, nicméně Skoky jsou jedním z ideálních míst pro pozorování, neboť tzv. světelný smog, čili znečištění noční oblohy jasem umělého osvětlení, je zde v rámci celého území ČR minimální. Proto ve zdejším regionu byla 15. září 2014 na jižně ležícím sousedním Manětínsku vyhlášena další oblast tmavé oblohy - MOTO (Manětínská oblast tmavé oblohy). Více o Perseidách najdete třeba na webu České astronomické společnosti.

pers4.jpgSkoky byly na pozorování připraveny - k dispozici bylo tábořiště s ohništěm - ale počasí příliš nepřálo. Přecházející fronta přinesla mraky a tak nebylo nic vidět. Tak snad příští rok.

Další astronomicko-historická akce, spolupořádaná spolkem Pod střechou, z. s., - Davidova noc 2016 - proběhne ze soboty na neděli 20.-21. srpna 2016 v Nežichově u Toužimi.