Jdi na obsah Jdi na menu
 


Skoky 1717-2017 - 300 let poutního místa Mariánských Skoků

27. 11. 2016

V roce 2017 si ve Skocích připomeneme 300 let od vysvěcení zdejší mariánské kaple a vzniku zdejšího dobrotivého mariánského poutního obrazu. K tomuto významnému výročí připravujeme ve spolupráci s vlastníkem poutního kostela a jeho duchovním správcem řadu akcí, a také uvítáme i Vaše nápady a návrhy, případně i aktivní účast.

V programu oslav 300 let poutního místa ve Skocích se počítá především s oběma česko-německými poutními slavnostmi v obvyklých termínech, tj. 1.5. a 2.7. 2016. V jednání je účast významných hostů, zejména z řad římskokatolické církve. Kromě toho se uvažuje o další slavnosti v termínu výročí vysvěcení kaple 29.9. 2016. Kromě těchto duchovních aktivit budeme pokračovat v naší podpoře duchovního života poutního místa pořádáním dalších poutních bohoslužeb a organizací poutní sezóny na mariánské poutní Skokovské stezce. Uvítáme také kolektivní poutní turistiku, tedy aktivní účast věřících z našich i německých farností.   

Stěžejní kulturně-společenskou aktivitou spolku bude každoroční projekt Živé Skoky, v jeho rámci proběhne opět několik hudebních vystoupení a další akce.

V rámci oslav také připravujeme veřejnou mezioborovou vědeckou konferenci, která by měla zhodnotit nejnovější poznatky historického i stavebního vývoje Skoků, a také zhodnotit jejich duchovní, kulturní, společenský a historický význam. Zde očekáváme zapojení odborníků různých oborů a aktivní zapojení akademické obce. Předpokládaný termín konání konference je září-říjen 2016. 

Součástí oslav by mělo být i vydání propagačních materiálů a instalace informačních panelů v rámci nové expozice o historii Skoků.

Nezbytnou součástí příprav je také finanční a organizační zajištění oslav, zde spoléháme na tradiční podporu kraje a obcí, ministerstva kultury a sponzorů. Stále velkým problémem Skoků zůstává dostupnost místa, tedy rozbitá přístupová cesta, doufáme, že ve spolupráci s jejími vlastníky se nám podaří do jara polní cestu upravit do sjízdného stavu.   

Na realizaci projektu Živých Skoků 2017 získal náš spolek finanční příspěvky z veřejných rozpočtů od Ministerstva kultury ČR, Karlovarského kraje, měst Bochov a Žlutice, od Nadace Život umělce a Nadace český hudební fond.

bar.ces.mini.jpg  Obrazek

bochov_znak2.gif  nadace-chfond_logo.gif  nzu.png  zlutice.znak.gif 

O přípravě programu budeme průběžně informovat.