Jdi na obsah Jdi na menu
 


Seminář a výstava k 100. výročí zprovoznění moderního vodovodu v Toužimi 1. prosince 2012

1. 12. 2012

plakat_100_vodovod_2012_seminar_g2.gif24. prosince 2012 uplyne rovných 100 let od okamžiku, kdy byl v Toužimi zprovozněn moderní vodovodní systém. Ten nahradil původní, středověké vodovodní systémy, které přiváděly vodu do veřejných kašen a nádrží ve městě ještě starým dřevěným potrubím z okolních rybníků. Nový vodovod vybudovala První severočeská vodostavitelská společnost (Erste Nordböhmische Wasserbau-Gesellschaft, G. m. b. H.) z dnešního Ústí nad Labem. 

 Město Toužim tak získalo moderní vodovodní systém s vodovodními přípojkami do všech domů, jehož některé části, jako například historický vodojem, slouží dodnes.

Infocentrum Toužim, město Toužim a dnešní provozovatel vodovodních a kanalizačního systému ve městě, firma Vodárny a kanalizace Karlovy Vary, a. s., s přispěním našeho sdružení připravily k výše uvedenému výročí dvě akce. První proběhla v létě, 10. června 2012, kdy byla pro zájemce připravena exkurze po vodárenských památkách města a poté také zájezd do Žlutic, kde bylo možné navštívit běžně nepřístupné prostory vodárenské přehradní nádrže Žlutice a přilehlé úpravny pitné vody. Součástí této akce byla také unikátní prezentace výrovy dřevěného vrtaného vodovodního potrubí, kterou připravil pan Petr Brodský z Muzejního spolku Žlutice. Současně byl v Toužimských novinách uveřejněn seriál o historii zásobování města Toužimi vodou. Fotografie z této akce naleznete ve Fotogalerii ZDE.

V sobotu 1. prosince 2012 proběhne v Toužimi druhá akce, veřejný seminář, který je věnovaný především historii a současnosti vodárenství v Toužimi. Multimediálné přednášky a prezentace představí historický vývoj zásobování obyvatel města vodou od počátků Toužimi až po současnost. Seminář začne ve 13:00 hodin v přednáškovém sále Infocentra Toužim (vstup dvorem z historické radnice na Náměstí Jiřího z Poděbrad 35). Po prvním bloku přednášek je ve 14:00 hodin připravena exkurze na historický vodojem v Kosmové (sraz u infocentra), po ní a po občerstvení následuje druhý blok přenášek.

Na závěr semináře je pak připravena prezentace více než 100 let starých unikátních dokumentů k historickému vodovodu. Vernisáž výstavky se slavnostním přípitkem proběhne v 17:30 hodin v infocentru. Pozvánka a plakátek akce je ke stažení ZDE.  

Srdečně zveme všechny zájemce o historii města, vodovody a vodárenství.

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky 100 let moderního vodovodu v Toužimi